piątek, 17 kwietnia 2015

Jak urzadzić mieszkanie w nowoczesnym stylu?




Projekt M - 53,38

W tym poście pokaże Wam realizacje projektu mieszkania o powierzchni 53,38 m². Poniżej znajdziecie jego rzut z góry. Przekażę Wam również informację o wykorzystanych materiałach i elementach wyposażenia, a także zasadach, którymi się kierowałem podczas jego urządzania.



Na pierwszy ogień poddałem koncepcje zagospodarowania salonu połączonego z kuchnią. Właściciel chciał mieć jedną spójną przestrzeń, która łagodnie przechodzi z kuchni do salonu. Całe wnętrze miało być utrzymane w nowoczesnym stylu, z zachowanie funkcjonalności użytkowej. Warunkiem do projektu była wyspa kuchenna. W zabudowie kuchennej miały się znaleźć: pralka, zmywarka, lodówka oraz piekarnik z mikrofalówką. To wszystko udało się zachować. Wytyczną do salonu miało być miejsce do wypoczynku, z funkcją sypialnianą, na wypadek gości. Niezbędnym elementem tej przestrzeni miał być również stół jadalniany. Zobaczcie jak wygląda projekt po jego realizacji...



        W salonie na ścianie został położony beton architektoniczny o rozmiarze 60 x 120 cm. Podłoże zostało specjalnie zaimpregnowane, sam beton również, żeby nie przyjmował zabrudzeń. Na podłodze zostały położone panele w kolorze bielony dąb, które kolorystycznie idealnie pasują do betonu i dodatków. W mieszkaniu został zamontowany również system multimedialny, który występuje w salonie, sypialni oraz łazience.

        Kuchnia została zabudowana meblami od podłogi do sufitu. Fronty szafek wykonane z białego lakierowanego forniru. Na jednej ścianie między szafkami dolnymi, a górnymi została zamontowana czarna szyba. W drewnianym blacie zamontowany zlew zlicowany z blatem.W meblach zostały zabudowane: pralka, lodówka, zmywarka. Na granicy kuchni z salonem stoi wyspa kuchenna z wbudowaną płytą indukcyjną. A nad nią czarny geometryczny pochłaniacz.

Pod szafkami górnymi w kuchni zamontowana została taśma ledowa, która podświetla przestrzeń użytkową na blacie. Te same ledy zostały umieszczone nad cokołami wzdłuż szafek dolnych. Tym razem ze względów estetycznych. Drewniane blaty w szafkach kuchennych zmiękczyły to wnętrze i pozwoliły uniknąć efektu cmentarnego looku. Łącznikiem między salonem, a kuchnią jest szklany przeźroczysty stół z metalowymi nogami oraz plastikowe krzesła w odcieniu szarości.

        Łazienkę mimo małego metrażu i dość ograniczonej przestrzeni udało się okiełznać z powodzeniem wizualnym i funkcjonalnym. Mimo wystających ścian i niewielkiej wnęce projekt łazienki jest bardzo udany.


Na dwóch przeciwległych ścianach w łazience został położony szary piaskowiec, pod nim odpowiedni impregnat oraz folia w płynie, by zapobiec wchłanianiu wilgoci w mury. We wnęce prysznicowej wykorzystano czarne, przestrzenne płytki z połyskiem. Panel prysznicowy z chromowanej stali nadaje nowoczesny akcent, a cała kabina prysznicowa została podświetlona niebieskimi halogenami. Ponadto nie ma brodzika, prysznic został wyposażony w odpływ przyścienny. Pozostałe dwie przeciwległe ściany pokryte są białymi płytkami z połyskiem. Na jednej z nich został wymieniony zwykły kaloryfer ścienny, na panel grzewczy. Zabieg ten nie tylko ładnie wygląda, ale również spełnia swoją funkcje, a przy tym jest bardzo modernistyczny. Na całej szerokości ściany z umywalką została wstawiona szafka łazienkowa z czarnego forniru z połyskiem,  na której jest drewniany blat. Drewno występuje również w ramie lustra. Głównym źródłem światła w łazience są halogeny w suficie.


        W sypialni najważniejsze jest łóżko, które okazało się najbardziej problemowym elementem tego pomieszczenia....Niestety jego wymiary warunkowały szlak komunikacyjny tego pomieszczenia. Mimo wszystko sypialnia została urządzona, tak jak chciał tego właściciel i znalazły się w niej wszystkie niezbędne elementy.



 
Znaleźliśmy jednak najlepsze rozwiązanie i łóżko stanęło na wprost okna. W ten sposób można otworzyć okno na oścież, które wymaga miejsca. Jest to okno balkonowe, dwupłatowe. Łóżko o wymiarach 2,00 x 2,20 m ma pod materacem schowek na pościel. Materac podnoszony do góry stał się alternatywą dla braku miejsca na wysuwane szuflady. Obok łóżka stanęła zabudowana szafa w kolorze białym. Fronty przesuwnych drzwi to lustra. Dzięki temu optycznie poszerzyliśmy sypialnie.


 Na ścianie przyległej do łózka położono przestrzenne płyty karton-gipsowe, które zostały podświetlone z góry stłumionym światłem z mlecznych halogenów. Również w tym pomieszczeniu, kaloryfer został wymieniony na taki, by pasował do wnętrza nie tylko kolorystycznie, ale przede wszystkim stylistycznie. Tonacja kolorystyczna w całym mieszkaniu skupiona jest na kolorach: białym, szarym oraz czarnym.




 Na podłodze w kuchni, łazience oraz przedpokoju zostały położone takie same płytki, by optycznie powiększyć podłogę, ponadto w przedpokoju stanęła zabudowana we wnęce szafa. Podobnie jak w sypialni fronty szafy, to lustra. Szafa wnękowa w przedpokoju stanowi namiastkę garderoby, a ponadto dzięki przesuwnym drzwiom nie koliduje z drzwiami wejściowymi.



        Wszystkie zdjęcia pokazują mieszkanie zaraz po wykończeniu, dlatego brak jakichkolwiek elementów dekoracyjnych. Zaznaczam, że brakuje ich właśnie na tym etapie wykończenia, a nie dlatego, że takie było założenie projektanta :) W modernistycznym mieszkaniu również potrzebne są elementy dekoracyjne, dodatki itp., jednak należy pamiętać że nowoczesny styl, to przede wszystkim minimalizm.

1 komentarz:

  1. Wykończenia są bardzo ważne dlatego trzeba dobrze przemyśleć zanim zaaranżuje się mieszkanie. Powinno nie tylko ładnie się prezentować ale być funkcjonalne. Właśnie takie są projekty na tej stronie https://projektowanie-wnetrz-online.pl/aranzacje . Pewnie skorzystam z nich gdy będę sama się urządzała.

    OdpowiedzUsuń