wtorek, 21 kwietnia 2015

Podłoga w Twoim mieszkaniu. Jak ja wybrać?

        Jaką podłogę wybrać? 

       To chyba jedno z pierwszych pytań podczas urządzania mieszkania... Otóż okazuję się, że ile ludzi, tyle pomysłów, jednak istnieją pewne zasady i wskazówki, którymi niewątpliwie należy się kierować, aby podłoga była trwała, a przy tym pasowała do całości wnętrza.




        Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego budulca na naszą  podłogę, trzeba zadecydować, czy będzie ona jasna, czy ciemna? Przedstawię Wam zastosowanie oraz wady i zalety podczas wyboru koloru podłogi. Następnie zaś pokaże, jakie rodzaje materiałów można zastosować i czym się kierować?


1. JASNE PODŁOGI: 

- optycznie powiększają małe wnętrza
- sprawiają wrażenie przejrzystości
- łatwo się brudzą
- świetnie pasują do minimalistycznych mieszkań
- pasują do wielu stylów wnętrz:
  • nowoczesny - proste meble zestawione z metalicznymi dodatkami, geometryczne kształty
  • rustykalny - wiklinowe meble, pobielone drewno, papier
  • skandynawski - stonowane wyposażenie, kolorowe dodatki
  • klasyczny - złote elementy designerskie, chłodne struktury i materiał


 2. CIEMNE PODŁOGI:

- pasują do dużych przestrzeni
- komponują się z wysokim połyskiem
- widać kurz
- współgrają ze szlachetnymi materiałami
- idealnie pasują do szkła, metalu i kamienia
- nie można przesadzać z elementami wyposażenia, bo wnętrze stanie się ciężkie i przytłaczające
- tolerancja w stosunku do kolorów mebli (beże, brązy, szarości, a nawet kontrastowe barwy)
- nie pasuje do czysto białych ścian
- warto zadbać by na podłodze znalazł się jeden ekstrawagancki element wyposażenia, np. lampa


        Kiedy już mamy za sobą decyzje, co do koloru podłogi, musimy wybrać materiał z jakiego będzie wykonana. Podczas wyboru materiału należy pamiętać, że nie wszystkie materiały pasują do każdego pomieszczenia. Na pewno unika się kładzenia terakoty w sypialniach i salonach. Ma ona praktyczniejsze zastosowanie w przedpokojach, łazienkach i kuchniach.

Wyboru materiału na podłogę w mieszkaniu należy uwarunkować kilkoma czynnikami:
  •  użytkownicy/mieszkańcy - jeśli mamy małe dzieci podłoga powinna być odporna na wgniecenia i odbarwienia. W tym przypadku sprawdzą się twarde drewniane podłogi np. bambus, dąb, jatoba. W przypadku koloru najbardziej sprawdzają się niejednolite barwy drzew np. takie jak orzech lub bambus
  • łatwe sprzątanie - ważne jest, aby utrzymanie czystości podłogi nie było zbyt uciążliwe. Na jasnych podłogach widać kurz i włosy, na ciemnych wszystkie pyły i piaski. Dlatego najlepiej jest wybierać podłogi o średnim natężeniu koloru. Doskonale w tej kwestii wypadnie jesion, dąb, bambus karmelowy
  • estetyka - jeżeli chcemy, by nasza podłoga wyglądała porządnie i zachwycała gości, należy zdecydować się na drewno. Panele są dobry, bo tanim rozwiązaniem, jednak na dłuższą metę będą mało ekonomiczne i praktyczne. Panele są rodzajem podłogi tzw. "pływającej" tzn. podłoga pracuje i ma tendencje do poruszania się pod naciskiem naszego ciała. Ponadto będzie konieczna wymiana zdecydowanie wcześniej niż podłogi drewnianej
  • koszt - na pewno tańszym rozwiązaniem będą panele, ze względu na ich cenę, a przede wszystkim na montaż. Panele zamontować możemy samodzielnie, jeżeli mamy maszynę do ich przycinania. Z deską jest już trochę gorzej. Nie dość, że sam materiał jest drogi, to sposób montażu również nie jest taki prosty. Drewno należy nie tylko połączyć ale również przykleić do posadzki. Z reguły potrzebny jest fachowiec. Samo drewno wymaga również cyklinowania i lakierowania.

Coś więcej niż drewno...
Chciałem Wam również pokazać, że podłoga to nie zawsze panele, deski i terakota.
Przedstawie Wam kilka alternatyw na podłogę w Waszym mieszkaniu. Niektóre bardzo ekstrawaganckie i drogie, a inne bardziej przystępne ale równie rzadkie.


1. Żywica epoksydowa
Podłogi pokryte żywicą wykorzystywane były kiedyś w pralniach, piwnicach, halach produkcyjnych jednak z czasem znalazły się w naszych domach. Są to podłogi, które nie tylko pięknie wyglądają, a przede wszystkim są łatwe do czyszczenia oraz bardzo odporne. Nadają się do designerskich wnętrz, ze względu na spectrum możliwości dekoracyjnych. Położenie żywicy epoksydowej wymaga niestety wizyty fachowców...

http://www.eksmagazyn.pl/design/nowosci-na-rynku/a-moze-podloga-z-zywicy/

2. Cegła
Niewiele z nas wie o tym, że cegłę kładzie się nie tylko na ścianach ale i na podłogach. Trzeba tylko umiejętnie wykorzystać tę możliwość i można stworzyć naprawdę wyjątkowe wnętrze. W przeciwieństwie do ścian, na podłogach cegłę można układać w dowolny sposób, tak jak w przypadku klepki: w jodełkę, na przemian itp.Wykorzystuje się do tego cegłę licowaną, klinkierową i zwykłą. Największą zaletą cegły na podłodze jest jej odporność i trwałość. Budulec ten doskonale sprawdza się w rustykalnym stylu na podłogach w kuchni, holach, przedpokojach i korytarzach.

http://www.domzpomyslem.pl/wnetrza/galeria-wnetrz/kuchnia/styl-rustykalny/rustykalna-kuchnia-z-zaslonka-pod-zlewem,ta3:22,in640.html

3. Marmur i inne skały
Dla osób z nieco zasobniejszym portfelem, które wykańczają swoje wnętrze na bogato w stylu pałacowym, doskonałym materiałem na podłogę jest marmur, granit lub inne skały. Dodaje on przepychu i ekstrawagancji w pomieszczeniu. Jak na skałę przystało podłoga jest twarda i odporna. Należy niestety odpowiednio ją pielęgnować, by skała nie straciła swojego uroku i połysku na skutek użytkowania, bo przecież podłoga jest do chodzenia, a nie do oglądania.

 http://www.pl.all.biz/podlogi-marmurowe-bgg1087744


        Jest wiele innych pomysłów na podłogę, które mógłbym Wam opisywać i pokazywać...kolejnym z przykładów może być podłoga z naturalnych kamieni. Świetnie sprawdzają się na tarasach, a także zauważyć je można w surowo wykończonych wnętrzach, np. łazienkach. Kamienie są wtapiane w beton, impregnowane i lakierowane. Kolejnym sposobem na oryginalną podłogę jest wykorzystanie szkła. Szklane płyty umieszczane są na metalowych stelażach. Dla pragnących wrażeń można pod nimi umieścić ozdobne kamienie, piasek lub je podświetlić.

Myślę, że pokazałem Wam spectrum możliwości, wad, zalet oraz wskazówek odnośnie podłóg :)




4 komentarze:

  1. Świetne porady. Ja obecnie mam na podłodze tzw. finishparkiet i zdecydowanie go odradzam-już w ciągu pierwszego roku użytkowania pojawiły się wyżłobienia i ślady wgnieceń. Plusem natomiast jest mozliwść cyklinowania.

    OdpowiedzUsuń
  2. :) pamiętaj o nich przy urządzaniu mieszkania, a Twoja podłoga Cie niczym nie zaskoczy :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla mnie przede wszystkim drewniane podłogi są warte uwagi ot na nich ja najwięcej się skupiam. Bardzo fajnie, że firma http://solum-cyklinowanie.pl/ bardzo dokładnie przeprowadza cyklinowanie więc o jej stan wcale nie trzeba się martwić.

    OdpowiedzUsuń